مدل تعامل صنعت و دانشگاه

با ورود به عصر اطلاعات و ارتباطات و آغاز استفاده از داده ها به عنوان سرمایه های اصلی در حرکت علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع، سازمان ها و شرکت های مختلف و توسعه مشارکت افراد در جهان اینترنت و ارتباطات شبکه ای در دنیا، دغدغه جدیدی پدید آمد و آن، تحلیل کلان داده[۱] ها بود. سرعت رشد تولید کلان داده ها بسیار بالا بوده و این حجم بزرگ و متنوع داده ها و اطلاعات را با توجه به ساختار هایی که در فضای فناوری اطلاعات وجود دارد، می توان مدیریت، کنترل و پردازش کرد و از آن در جهت بهبود ساختارها و سودآوری بیشتر بهره جست. شرکت های بزرگ بسیاری در سطح جهان، در زمینه جمع آوری کلان داده ها و تحلیل آنها در حال فعالیت هستند. آنها با استفاده از تحلیل این کلان داده ها، توانسته اند تحولی بزرگ در کسب و کار خود، دیگران و حتی بازاریابی و تبلیغات پدید آورند. یکی از بسترهای فراهم شده برای جمع آوری این کلان داده ها و خدمات به اقشار جامعه ، شبکه های اجتماعی می باشند که مردم با دسترسی آزاد و معرفی خود در این فضای ایجاد شده می توانند توانایی ها و قابلیت های خود را معرفی و به اشتراک بگذارند.

شبکه اجتماعی مجازی LinkedIn موفق ترین و مهم ترین شبکه اجتماعی مجازی مختص معرفی کسب و کار ها و اشتغال می باشد. این شبکه اجتماعی مجازی، بهترین ابزاری است که می تواند شما را در دستیابی به اهداف حرفه ای یاری دهد. بسیاری از افراد هستند که در دنیای کسب و کار امروز در شبکه های اجتماعی مجازی به دنبال فرد متخصص یا خدمات خود هستند.  این شبکه مجازی با سیستم پیشنهادات و هوش مصنوعی و داده کاوی استفاده شده در آن، شغل هایی متناسب با توانایی های افراد به آنها پیشنهاد می دهد.

شبکه اجتماعی مجازی ایرانی Karboom نیز یکی دیگر از شبکه های مجازی معرفی کسب و کار ها و اشتغال در کشورمان می باشد. این شبکه اجتماعی با استفاده از روش رزومه سازی ، رزومه یکسانی را برای تمامی کاربران خود تهیه و با توجه به نیاز کسب و کارها، ارتباطی دو طرفه بین مجری و کارفرما برقرار می کند. نکته قابل توجه، استفاده این شبکه اجتماعی از آزمون های روانشناختی به منظور شناخت بهتر کاربران خود و انتخاب بهترین فرد و بهترین شغل برای کاربران خود می باشد.

تاکنون شبکه اجتماعی کسب و کار و اشتغال باهدف ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه راه اندازی نشده است و تمام نمونه های موجود در داخل کشور با استفاده از جذب کاربر از تمام اقشار جامعه به فعالیت خود ادامه می دهند. شبکه اجتماعی تعامل صنعت و دانشگاه بایستی ویژگی های منحصربفردی با توجه به اهداف تعریف شده و نیاز مخاطبان داشته باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

پورتال تعامل صنعت و دانشگاه

مطابق با بهینه کاوی های صورت گرفته و الگوبرداری از شبکه های اجتماعی داخلی و بین المللی در زمینه کسب و کار، آسانترین و موثرترین روش جهت ایجاد یک تعامل سازنده و مستمر بین صنعت و دانشگاه، راه اندازی پورتال تحت وب و برخط بین صنعت و دانشگاه می باشد. اما این پورتال به دلیل تفاوت در نوع کاربران با دیگر پورتال های موجود مانند شبکه های اجتماعی مجازی، بایستی دارای ویژگی های خاص و منحصربفرد خود باشد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم:

 • نوع کاربران این پورتال از یک طرف نهاد علمی جامعه یعنی دانشگاه ها و از طرف دیگر نهاد صنعتی جامعه یعنی فعالان اقتصادی است
 • سیستم ساخت رزومه استاندارد جهت معرفی کاربران دانشگاه به صنعتگران و فعالان اقتصادی
 • شیوه معرفی کاربران به یکدیگر بایستی از طریق موجودیت فرصت کاری[۲] و در قالب مساله، پروژه، تحقیق و یا پیشنهاد شغل باشد
 • استفاده از پرسشنامه های روانشناختی باهدف شناخت بهتر ویژگی های ریسک پذیری و کارآفرینی کاربران
 • وزن دهی به فعالیت های کاربردی و پژوهشی قبلی کاربر در ارائه پیشنهادات کاری
 • ایجاد سیستم توصیه کننده هوشمند براساس رزومه های ثبت شده ، علاقه مندی های و آزمون های روانشناختی انجام شده توسط کاربر
 • ایجاد بستر مناسب جهت جمع آوری کلان داده و داده کاوی آنها به منظور شناسایی گلوگاه ها و بهبود فرایندهای موجود

ایجاد یک پورتال تحت وب با ویژگی های فوق، می تواند تاثیر بسیار زیادی و چشم گیری برروی اشتغال، پرورش دانشجویان با قابلیت حل مسائل صنعت و همچنین آشنایی دانشجویان با فضای کسب و کار حاکم را داشته باشد.

 • سهولت دسترسی به پورتال

یکی از مهمترین مشکلات طرح دفتر تعامل صنعت و دانشگاه که پیامد آن عدم استقبال صنعتگران از این طرح بود را می توان عدم سهولت و دسترسی دانشگاهیان و صنعتگران به این دفتر و ایجاد ارتباط آنها با یکدیگر بود. پس در نتیجه به منظور حل این مشکل، این پورتال بصورت آنلاین در اختیار مخاطبان خود قرار میگیرد و آنها می توانند با ثبت نام در این پورتال از خدمات آن بهره ببرند.

 • رزومه سازی کاربر

رزومه، معرفی نامه ای شامل خلاصه ای از تجربیات کاری، سوابق تحصیلی و مهارتهای فرد جویای کار است. کارفرمایان مایلند تا قبل از مصاحبه تلفنی و یا حضوری با متقاضیان، ضمن صرفه جویی در وقت خود کاربران را از روی تجربیات و توانائی هایشان گروه بندی یا اصطلاحاً غربال کنند. این کار به آنها این امکان را می دهد که با رتبه بندی رزومه های وارده، افراد مورد نیاز خود را که دارای انگیزه و توانایی کافی هستند به مصاحبه دعوت و در نهایت بهترین ها را انتخاب کنند. رزومه سازی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک دانشجو در زمان تحصیل و پس از آن به منظور پیدا کردن بهترین فرصت شغلی باتوجه به تجربه های قبلی و توانایی ها بایستی برای خود تهیه کند. پورتال تعامل صنعت و دانشگاه بایستی با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از کاربران خود براساس فرم های استاندارد، برای هرکس رزومه اختصاصی را تهیه و در اختیار مخاطبان پورتال قراردهد. این فرایند باعث شناخته شدن بهتر متقاضی در صنعت و فعالان اقتصادی شده و زمینه های مناسب به منظور شرکت در یک فرصت کاری را فراهم می سازد.

 • ارتباط از طریق فرصت کاری

مخاطبان پورتال تعامل صنعت و دانشگاه، به منظور ارتباط راحت و سریع به یکدیگر به یک پل ارتباطی ( به اصطلاح موجودیت ) نیازدارند. با توجه به بهینه کاوی های صورت گرفته، بهترین گزینه برای انتخاب موجودیت، فرصت کاری می باشد. فرصت کاری را می توان ایجاد کننده امکان ارتباط بین فعالان اقتصادی و دانشگاهیان در نظر گرفت. به عبارت دیگر در سامانه‌های رایج، فرصت کاری از سوی صنعت به دانشجویان یا متقاضیان کار ارائه می‌شود اما در پورتال تعامل صنعت و دانشگاه بایستی دارای ویژگی ایجاد ارتباط دوسویه بین صنعت و دانشگاه باشد که این قابلیت با تعریف فرصت کاری دوسویه محقق می شود.

با توجه به اهمیت موضوع، به بیان یک مثال می پردازیم. فرض کنید یک دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر، در زمینه داده کاوی مهارت دارد. در حوزه داده کاوی، تحلیلی به نام Churn وجود دارد که این روش با استفاده از داده مشترکین دوره‌ای یک کسب و کار، می‌تواند مشتریانی که احتمال عدم تمدید قرارداد آن‌ها با آن کسب و کار وجود دارد را شناسایی کند. حال از سوی دیگر فرض کنید یک شرکت ارائه دهنده خدمات پهنای باند اینترنت وجود دارد که طی سال‌ها فعالیت تخصصی خود، حجم بزرگی از داده کاربران را در اختیار دارد و با کمک دانش دانشجوی مذکور می‌تواند به منفعت قابل توجهی دست پیدا کند. بنابراین همکاری با ارائه فرصت کاری از سوی این دانشجو نظر شرکت به سوی این فرد جلب می‌گردد و همکاری این دو آغاز می‌شود.

 • سیستم روانشناختی کاربر

کسب و کار و روانشناسی دو اصطلاح مهم، که به ندرت در یک جمله دیده می‌شوند. اما واژه روانشناسی کسب و کار یکی از مهم ترین اصول کسب و کار و یا به بیان دقیقتر میتوان آن را  بنیان اصلی برای موفقیت در کسب و کار دانست. اهمیت موضوعات روانشناسی و روانشناختی مانند هوش هیجانی[۳]، هوش شناختی[۴]، قدرت ریسک پذیری و پتانسیل کارآفرینی بر کسی پوشیده نیست. پورتال تعامل صنعت و دانشگاه می تواند با ایجاد بستر مناسب جهت بررسی مسائل روانشناسی و روانشناختی از کاربران خود، فعالان اقتصادی را در انتخاب هرچه بهتر افراد مورد نیاز خود همیاری کند که نتیجه آن موفقیت کسب و کارها می باشد.

 • سامانه توصیه گر[۵]

سامانه توصیه‌گر (سامانه پیشنهادگر)  با تحلیل رفتار کاربر خود، اقدام به پیشنهاد مناسب‌ترین فرصت کاری می‌نماید. این سیستم رویکردی است که برای مواجهه با مشکلات ناشی از حجم فراوان و رو به رشد اطلاعات ارائه شده‌است و به کاربر خود کمک می‌کند تا در میان حجم عظیم اطلاعات سریع‌تر به هدف خود نزدیک شوند. معمولاً سیستم های توصیه گر از دو رهیافت استفاده می کنند :

 • رهیافت پالایش گروهی و محتوا محور[۶]
 • رهیافت شخصیت محور[۷]

رهیافت های پالایش گروهی، مدلی ایجاد می کنند که این مدل براساس رفتار گذشته کاربر و نیز تصمیمات مشابهی که توسط دیگر کاربران گرفته شده است، می باشد. سپس با استفاده از مدل ایجاد شده، فرصت های کاری که ممکن است مورد علاقه کاربر باشد معرفی می گردد. رهیافت های پالایش محتوا محور، از یک سری مشخصات مجزای یک آیتم برای پیشنهاد آیتم دیگر با ویژگی های مشابه، استفاده می کند. سیستم های توصیه گر جایگزین سودمندی برای الگوریتم های جست و جو هستند چرا که به کاربران کمک می کنند تا فرصت های کاری بیابند که ممکن بود خودشان نتوانند آنها را پیدا کنند. این سیستم می تواند تحولی بزرگ در ارائه پیشنهادات کاری به کاربران ایجاد نماید و فرصت های کاری را با توجه به رزومه ایجاد شده در کنار سیستم روانشناختی به کاربران پیشنهاد دهد.

 • داده کاوی و شناسایی گلوگاه ها

از نقاط قوت این سامانه را می توان جمع آوری داده از تعامل و ارتباط ایجاد شده بین فعالان اقتصادی و دانشگاهیان دانست. متغیرهای موردنظر در نقاطی از سامانه تعریف می شوند که بتوان با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده، مدل فرایند رخ داده را شبیه سازی کرد که نتیجه این امر، شناسایی گلوگاه هایی که سبب شکست ارتباط و یا افزایش زمان فرایند شده اند می شود. برای مثال هنگامی که یک کاربر به یک فرصت کاری می‌پیوندد درباره مواردی مثل زمان عقد قرار داد، میزان رضایت از همکاری و وضعیت پروژه و حسن انجام کار، سوالاتی از طرفین دخیل در فرصت کاری پرسیده می‌شود. این اطلاعات جمع آوری شده برای ایجاد ارتباط مستمر بین صنعت و دانشگاه بسیار مهم و حیاتی بوده و می توان با تحلیل آنها به نتایج جالب و قابل توجهی دست پیدا کرد.

 • سیستم امتیازدهی کاربر

تشویق یکی از روش های ایجاد انگیزه برای جذب و افزایش فعالی کاربران این پورتال در نظر گرفته شده است. کاربران با فعالیت مستمر خود در پورتال و پذیرش در فرصت های کاری مختلف به همراه دریافت حسن انجام کار می توانند گواهی تاییدیه ای از پورتال دریافت کنند که از این گواهی می تواند در رزومه خود استفاده نماید. البته این سیستم صرفا جنبه تشویقی نداشته یعنی چنانچه یک فرصت کاری به دلیل عدم توانایی در حل مساله و یا عدم دریافت حسن انجام کار و دیگر موارد، لغو شود برای کاربر نمره منفی در نظر گرفته شده است که برروی نمره نهایی اثر میگذارد.

پایان

در دنیای امروز با توجه به پدید آمدن جوامع فراصنعتی، نیاز به وجود تعامل سازنده، مستمر و منسجم بین صنعت و دانشگاه بیش از پیش احساس می شود. در این جوامع دانشگاه ها بایستی به صنایع ورود پیدا کرده و علم روز خود را عملیاتی کنند. نتیجه این کار حل بسیاری از مشکلات گریبانگیر صنایع شده و همچنین دانشگاه ها می توانند از این طریق به تامین مالی مورد نیاز خود بپردازند. ارتباط بین صنعت و دانشگاه یکی از مشکلات همیشگی گریبانگیر جوامع صنعتی بوده و می باشد. کشورهای توسعه یافته توانسته اند با سیاست گذاری های درست و به موقع تا حدودی این مشکل را حل و از علم دانشگاه ها بغیر از جوامع علمی خود، در جوامع صنعتی نیز بهره ببرند. در کشورمان، ایران نیز پس از وقوع انقلاب اسلامی و گذشت ۴۰ سال از آن واقعه، روز به روز نیاز ورود دانشگاه به صنعت بیش از پیش احساس می شود. در طی این سال ها، به منظور حل این مشکل، دولتمردان سیاست های تعاملی مصوب و اجرا کرده اند و تقریبا می توان گفت که این سیاست گذاری ها گاهی با شکست و گاهی با عدم ایجاد ارتباط مستمر و منسجم مواجه شده اند. با توجه به اینکه دنیای امروز دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات می باشد، با الگو برداری از شبکه های مجازی اجتماعی و اشتغال زایی می توان تا حدودی مشکل عدم وجود تعامل بین صنعت و دانشگاه در درون کشور را حل و فصل نمود.  پورتال تعامل صنعت و دانشگاه را می توان یک ایده جدید و کارآمد در نظر گرفت. این پورتال بایستی دارای ویژگی های منحصربفردی مانند سهولت دسترسی کاربران به آن، ایجاد ارتباط از طریق فرصت کاری دوسویه، سیستم های روانشناختی، امتیاز دهی و توصیه گر باشد تا دارای کارایی و کارآمدی لازم درخصوص  ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه باشد. اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی به عنوان پارلمان بخش خصوصی  می تواند به عنوان نهاد چهارم در مثلث ایجاد شده بین دولت، دانشگاه و صنعت ورود کند. از وظایف اتاق بازرگانی در این پورتال می توان به نظارت بر فرایندهای ارتباطی بین مخاطبان پورتال، تسهیل ارتباط و حل مشکلات احتمالی رخ داده بین صنعت و دانشگاه اشاره کرد.

پورتال تعامل صنعت و دانشگاه با تمام ویژگی های ذکر شده در این مقاله، در خرداد ماه ۱۳۹۷ توسط مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان طراحی و جهت بهره برداری آزمایشی برروی آدرس WWW.UNINCO.IR بارگزاری شده است. امید است، اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان با راه اندازی این پورتال با ویژگی های منحصربفرد تعبیه شده در آن توانسته باشد در راستای چشم انداز تعریف شده برای اتاق های بازرگانی یعنی ایجاد اشتغال موثر و پرورش نیروی کار متخصص و همچنین بهبود محیط کسب و کار کشور گام های موثری برداشته باشد.

[۱] Big Data

[۲] Job Opportunity

[۳] EQ

[۴] IQ

[۵] Recommender System

[۶] Collaborative and Content-based filtering

[۷]Personality-based approach